آنچه شما باید درباره سرطان سرویکس(رحم) اطلاع داشته باشین

يکشنبه
16:20
علی موسوی

HPV can lead to cervical cancer.

سرطان دهانه رحم بر ورودی رحم (رحم) تاثیر می گذارد. گردن رحم قسمت باریک رحم پایین است که اغلب به عنوان گردن رحم شناخته می شود.

انجمن سرطان آمریکا برآورد می کند که 12،280 تشخیص سرطان گردن رحم تا پایان سال 2017 در ایالات متحده ساخته خواهد شد. در سال جاری بیش از 4،000 زن در ایالات متحده از سرطان گردن رحم خواهند مرد.

اکثریت موارد سرطان دهانه رحم ناشی از HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) است. واکسن HPV موفق به جلوگیری از HPV می شود و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کنند که واکسن برای همه افراد پیش دبستانی باشد.
حقایق سریع درباره سرطان دهانه رحم

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد سرطان دهانه رحم است. جزئیات بیشتر و حمایت از اطلاعات در مقاله اصلی است.

در آمریکا، بیش از 11،000 زن در هر سال با سرطان سرویکس تهاجمی تشخیص داده می شوند.
داشتن بسیاری از شرکای جنسی و یا زود رسیدن به سن ازدواج یک عامل خطر است.
اگر سرطان دهانه رحم زودرفت شود، میزان زنده ماندن خوب است.
علائم شامل خونریزی بین دوره ها و بعد از رابطه جنسی است.

علائم و علائم اولیه
HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.
HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

در مراحل اولیه سرطان دهانه رحم، فرد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. در نتیجه، زنان باید آزمایش اسمیر طبیعی سرویکس یا پاپ را داشته باشند.

یک آزمایش پاپ پیشگیرانه است. هدف از آن نه کشف سرطان است، بلکه نشان دادن تغییرات سلولی است که نشان می دهد که سرطان می تواند رشد کند، به طوری که می توان اقدامات اولیه انجام گرفت.
شايعترين علايم سرطان دهانه رحم عبارتند از:

خونریزی بین دوره ها
خونریزی پس از رابطه جنسی
خونریزی در زنان بعد از یائسگی
ناراحتی در طول رابطه جنسی
ترشح بدخیم واژن
ترشحات واژن با خون ریخته می شود
درد لگن

این علائم می تواند علل دیگری از جمله عفونت داشته باشد. هر کسی که هر یک از این علائم را تجربه کند، باید یک دکتر را ببیند.
مراحل

در حال توسعه مرحله سرطان مهم است زیرا این امر به تصمیم گیری در مورد نوع درمان می تواند مؤثر باشد.

هدف از انجام این آزمایش، ارزیابی میزان پیشرفت سرطان است و اینکه آیا به ساختارهای نزدیک یا اندامهای دورتر رسیده است یا خیر.

روش های مختلفی برای توصیف مراحل وجود دارد، اما معمولا یک سیستم 4 مرحله ای استفاده می شود.

مرحله 0: سلولهای پیش دائمی وجود دارد.

مرحله 1: سلول های سرطانی از سطح به بافت های عمیق تر دهانه رحم و احتمالا به رحم و گره های لنفاوی مجاور افزایش یافته است

مرحله 2: سرطان در حال حاضر بیش از رحم و رحم است، اما نه تا آنجا که به دیواره های لگن یا قسمت پایین بخش مهبل (واژن). این ممکن است یا ممکن است گره های لنفاوی مجاور را تحت تاثیر قرار ندهد.

مرحله 3: سلول های سرطانی در بخش پایین تر از واژن یا دیواره های لگن حضور دارند و ممکن است از حفره های لوله ای که ادرار از مثانه حمل می کنند را مسدود کند. این ممکن است یا ممکن است در گره های لنفاوی مجاور تاثیر نگذارد.

مرحله 4: سرطان بر مثانه یا راست روده تاثیر می گذارد و از لگن رشد می کند. این ممکن است یا ممکن است بر گره های لنفاوی تاثیر نگذارد. بعدا در مرحله 4، آن را به اندام های دور، از جمله کبد، استخوان، ریه ها و گره های لنفاوی گسترش می یابد.

مهم است که در صورت بروز هر گونه عالیم، غربالگری انجام شود و اگر درمان اولیه درمان احتمال ابتلا به بیماری را افزایش دهد، پزشک را ببینید.

علل

سرطان ناشی از تقسیم کنترل نشده و رشد سلول های غیر طبیعی است. بسیاری از سلولهای بدن ما دارای یک عمر طولانی هستند و زمانی که آنها می میرند، سلول های جدید برای جایگزینی آنها تولید می شوند.
سلول های غیر طبیعی می توانند دو مشکل داشته باشند:

آنها نمی میرند
آنها تقسیم می کنند

این امر منجر به انباشت بیش از حد سلول ها می شود که در نهایت یک توده تشکیل می شود که در غیر این صورت به عنوان تومور شناخته می شود. دانشمندان کاملا مطمئن نیستند که چرا سلولها سرطانی هستند.

با این حال، برخی از عوامل خطر شناخته شده است که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. این عوامل خطر عبارتند از:

HPV (ویروس پاپیلوم انسانی): یک ویروس انتقال دهنده جنسی است. بیش از 100 نوع مختلف HPV وجود دارد که حداقل 13 مورد آن می تواند سرطان دهانه رحم باشد.

داشتن بسیاری از شرکای جنسی و یا زود رسیدن به سن از جنس است: انواع HPV باعث سرطان سرویکس تقریبا همیشه در نتیجه تماس جنسی با یک فرد آلوده منتقل می شود. زناني كه شريك جنسي زيادي دارند معمولا خطر ابتلا به HPV را بالا ميبرند. این خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن: این خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و دیگر را افزایش می دهد.

یک سیستم ایمنی ضعیف: در افرادی که مبتلا به اچ آی وی یا ایدز هستند، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر است و افرادی که تحت پیوند قرار گرفته اند، نیاز به استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی دارند.

استرس های روانی دراز مدت: سطوح بالای استرس در طی یک دوره پایدار ممکن است مبارزه با HPV را سخت تر کند. یک مطالعه منتشر شده در سال 2016 از این حمایت کرد. محققان دریافتند که: "زنان مبتلا به استئوآرتریت زودرس، مانند مصرف نوشیدن سیگار، سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر در زمان استرس، بیشترین احتمال ابتلا به عفونت HPV را دارند."

زایمان در سن بسیار جوان: زنان که قبل از سن 17 سالگی زایمان می کنند، در مقایسه با زنان که اولین فرزندشان پس از 25 سالگی هستند، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم بیشتر است.

چندین حاملگی: زنان که حداقل سه فرزند دارند در حاملگی جداگانه بیشتر احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را دارند، در مقایسه با زنان که هرگز بچه ای نداشته اند.

قرص های کنترل قلب: استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری معمول، کمی خطر ابتلا به یک زن را افزایش می دهد.

سایر بیماری های انتقال بیماری جنسی (STD): کلامیدیا، گونوره، و سیفلیس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهند.

وضعیت اجتماعی و اقتصادی: نرخ ها در مناطقی که درآمد کم هستند، بیشتر است.

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) چیست؟
ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) چیست؟
اطلاعات بیشتر در مورد HPV و نحوه جلوگیری از آن را بیابید
حالا بخوان
رفتار

گزینه های درمان سرطان دهانه رحم عبارتند از جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این.

تصمیم گیری در مورد نوع درمان بستگی به عوامل متعددی دارد، مانند مرحله سرطان، و همچنین سن و وضعیت سلامت بیمار.

درمان سرطان گردن رحم در مرحله اول، زمانی که به رحم محدود می شود، میزان موفقیت خوبی دارد. هرچند سرطان از ناحیه ای که از آن ناشی می شود، گسترش یافته است، میزان موفقیت آن پایین تر است.
گزینه های درمان اولیه سرطان دهانه رحم

هنگامی که سرطان به دهانه رحم محدود می شود، معمولا جراحی استفاده می شود. اگر یک دکتر معتقد باشد ممکن است سلولهای سرطانی درون بدن همچنان وجود داشته باشد ممکن است بعد از عمل جراحی رادیوتراپی استفاده شود.

رادیوتراپی همچنین می تواند برای کاهش خطر عود (سرطان به عقب) مورد استفاده قرار گیرد. اگر جراح می خواهد تومور را کوچک کند تا عمل راحت تر انجام شود، فرد ممکن است شیمی درمانی را دریافت کند، اگرچه این روش بسیار رایج نیست.
درمان سرطان پیشرفته گردن رحم

هنگامی که سرطان به فراتر از دهانه رحم گسترش می یابد، عمل جراحی معمولا یک گزینه نیست.

سرطان پیشرفته همچنین به عنوان سرطان مهاجم نامیده می شود، زیرا به مناطق دیگر بدن حمله می کند. این نوع سرطان نیاز به درمان گسترده ای دارد که معمولا شامل پرتودرمانی یا ترکیب پرتودرمانی و شیمیدرمانی می شود.

در مراحل بعد سرطان، درمان تسکین دهنده برای تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی به کار رفته است.
رادیوتراپی
دستگاه رادیوتراپی
رادیوتراپی معمولا برای درمان انواع پیشرفته سرطان دهانه رحم استفاده می شود. در حدود 40 درصد از تمام بیماران سرطانی، برخی از انواع پرتودرمانی را تحت پوشش قرار می دهند.

پرتو درمانی نیز به عنوان پرتودرمانی، رادیولوژی و XRT شناخته می شود. این شامل استفاده از پرتوهای اشعه ایکس با انرژی بالا یا ذرات (تابش) برای از بین بردن سلول های سرطانی است. اشعه ای که در ناحیه لگن هدف قرار می گیرد ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند، که بعضی از آنها ممکن است تا بعد از پایان درمان ظاهر نشوند:

اسهال
حالت تهوع
ناراحتی معده
تحریک مثانه
تنگ شدن واژن
قطع چرخه قاعدگی
اوایل یائسگی

شیمی درمانی

شیمی درمانی استفاده از مواد شیمیایی (دارو) برای درمان هر گونه بیماری است. در این زمینه، اشاره به تخریب سلول های سرطانی است.

شیمیدرمانی برای سرطان دهانه رحم، همانند بسیاری از سرطان های دیگر، برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی استفاده می شود که جراحی نمی تواند یا حذف نمی کند و یا به علائم افراد مبتلا به سرطان پیشرفته کمک می کند.

عوارض جانبی شیمی درمانی ممکن است متفاوت باشد و به دارو خاصی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی دارد. در زیر لیستی از عوارض جانبی رایج است:

اسهال
حالت تهوع
ریزش مو
خستگی
ناباروری
اوایل یائسگی

آزمایشات بالینی سرطان دهانه رحم

مشارکت در یک آزمایش بالینی ممکن است بهترین گزینه برای برخی از افراد باشد. بسیاری از درمان های موجود که در دسترس هستند نتایج آزمایشات بالینی است.

آزمایشات بالینی جزء جدایی ناپذیر از روند تحقیقات سرطان است. آنها برای تعیین نحوه درمان های جدید و موثر و اینکه آیا آنها بهتر از موجودات هستند، انجام می شود. افرادی که در آزمایشات بالینی شرکت دارند، به تحقیقات سرطان و نوآوری کمک می کنند.
چشم انداز

مرحله که تشخیص سرطان رحم است، می تواند نشان دهنده شانس هایی باشد که یک فرد برای حداقل سالیان سال باقی بماند.

مرحله 1: در ابتدای مرحله 1، احتمال زنده ماندن حداقل 5 سال 93 درصد است و در مرحله اول، 80 درصد است.
مرحله 2: در مراحل اولیه 2، میزان 63 درصد است و تا پایان مرحله 2 به 58 درصد می رسد.
مرحله 3: در این مرحله، شانس از 35 درصد به 32 درصد کاهش می یابد.
مرحله 4: شانس 15 تا 16 درصد برای زنده ماندن 5 سال دیگر وجود دارد.

اینها نرخ بقا متوسط ​​هستند و برای همه اعمال نمی شوند. در بعضی موارد، درمان تا مرحله 4 موفق می شود.
جلوگیری

تعدادی از اقدامات وجود دارد که می تواند برای کاهش شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم انجام شود.

واکسن پاپیلومای انسانی (HPV)

ارتباط بین توسعه سرطان دهانه رحم و برخی از انواع HPV روشن است. اگر هر زن با برنامه های واکسیناسیون فعلی HPV موافق باشد، سرطان گردن رحم به طور بالقوه می تواند کاهش یابد.

رابطه جنسی سالم و سرطان دهانه رحم

واکسن HPV فقط در برابر دو نوع HPV محافظت می کند. سویه های دیگری وجود دارد که می توانند سرطان دهانه رحم را ایجاد کنند. استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی کمک می کند تا از عفونت HPV محافظت کند.

غربالگری سرویکس

غربالگری منظم گردن رحم باعث می شود که علائم سرطان به زودی برطرف شود و قبل از اینکه شرایط پیشرفت کند یا گسترش یابد، خیلی زود می تواند درمان شود. غربالگری سرطان را شناسایی نمی کند بلکه تغییرات را در سلول های دهانه رحم تشخیص می دهد.

داشتن شرکای جنسی کمتر

شریک جنسی بیشتر یک زن، بالاتر از خطر انتقال ویروس HPV است که می تواند منجر به افزایش احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم شود.

تاخیر در اولین مقاربت جنسی

جوانتر از یک زن وقتی اولین مقاربت جنسی خود را می گذراند، خطر ابتلا به HPV بالاتر است. هرچه او آن را به تاخیر می اندازد، خطر پایین تر آن است.

توقف سیگار کشیدن

زناني كه دود مي كنند و مبتلا به HPV هستند خطر ابتلا به سرطان سرويكس بيشتري را نسبت به افرادي كه به آن مبتلا هستند ندارند.
تشخیص

سرطان دهانه رحم پیشین تشخیص داده شده است، درمان موفقیت آمیز آن می تواند باشد.

زنان در سن 30 سالگی توصیه می شود برای آزمایش علائم اولیه سرطان رحم و گردن رحم، به آزمایش منظم پاپ، یا اسمیر سرویکین مراجعه کنند. تست HPV را می توان در همان زمان انجام داد.
آزمون اسمیر مغزی

در ایالات متحده بیش از 11،000 زن تشخیص سرطان سرویکس تهاجمی هر ساله دریافت می کنند و در نتیجه این بیماری حدود 4000 نفر می میرند.

اکثر این مرگ و میر را می توان از طریق غربالگری منظم سرویکس جلوگیری کرد.

غربالگری سرطان را تشخیص نمی دهد، اما به نظر می رسد تغییرات غیر طبیعی در سلول های دهانه رحم وجود دارد. در صورت عدم درمان، برخی از سلولهای غیر طبیعی ممکن است در نهایت به سرطان تبدیل شوند.
آزمایش DNA DNA

این آزمایش تعیین می کند که آیا بیمار با هر کدام از انواع HPV که بیشترین احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را دارند، آلوده است. این شامل جمع آوری سلول ها از گردن رحم برای آزمایش آزمایشگاه است.

این آزمایش می تواند سوء هاضمه های HPV با شدت بالا را در DNA سلول پیش از بروز هرگونه اختلالات سلول سرویکس نشان دهد.

اگر علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم وجود دارد، یا اگر آزمایش پاپ نشان دهنده سلول های غیر طبیعی باشد، ممکن است توصیه های اضافی انجام شود.

این شامل:

کولپوسکوپی: یک بررسی بصری از مهبل (واژن) با استفاده از یک اسپولوم و یک کولوسکوپ، یک ابزار بزرگنمایی روشن است.
بررسی تحت بیهوشی (EUA): پزشک می تواند واژن و دهانه رحم را به طور کامل بررسی کند.
بیوپسی: بخش کوچکی از بافت تحت بیهوشی عمومی گرفته می شود.
بیوپسی مخروطی: بخش کوچکی از مخروطی از بافت غیر طبیعی از رحم برای معاینه گرفته شده است.
LLETZ: Diathermy، با استفاده از یک حلقه سیم با جریان الکتریکی، برای حذف بافت غیرطبیعی استفاده می شود. بافت به آزمایشگاه فرستاده می شود تا بررسی شود.
آزمایش خون: شمارش سلول های خونی می تواند به شناسایی مشکلات کبدی یا کلیوی کمک کند.
سی تی اسکن: برای نشان دادن هر گونه ناهنجاری، می توان از مایع باریم استفاده کرد.
MRI: انواع خاصی از MRI ​​ممکن است قادر به شناسایی سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه خود باشند.
سونوگرافی سینه: امواج صوتی با فرکانس بالا یک تصویر از منطقه هدف را در یک مانیتور ایجاد می کنند.

موضوعات: سلامت,
[ بازدید : 210 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

مطالب مرتبط

نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
مجله اینترنتی6n6

وبلاگ مجله اینترنتی6n6باتازه ترین مطالب ازموضوعات گوناگون ازجمله:پزشکی وسلامت-تکنولوژی وفناوری-سرگرمی-اشپزی-وردپرس-اندروید-اسلام-علمی-فرهنگ وهنرو...درخدمت تودوست عزیزمی باشیم.

علی موسوی
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به 6n6مجله اینترنتی است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود تک آهنگ نظافت منزل در تهران پیش بینی نتایج فوتبال خرید ملک در ترکیه انجام پروژه متلب میهن ام پی تری بازی حکم نقاشی ساختمان بازی انفجار خرید ملک در ترکیه
بستن تبلیغات [X]